Rusya, Ukrayna’da yaz taaruzuna hazırlanıyor

BARTU EKEN  / KANAL7 DIŞ HABERLER SERVİS

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Oleksandr Pavliuk, Rusya’nın 100 binden fazla askerden oluşan yeni birlik oluşturduğunu öne sürdü. Pavliuk ayrıca, Rus ordusunun yeniden bir toparlanma sürecine girdiğini aktardı. Yeni birliklerle ve teçhizatla beraber topyekün bir saldırı başlayabileceğine dikkat çekti.

Kiev, saldırı tehlikesine karşı farklı senaryolarla hazırlık yapıyor. Muharebe kabiliyetini geri kazanmak için bazı tugaylar cepheden çekildi. Dinlenme, toparlanma, yeniden silahlanma ve savaşma azminin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yürütülüyor.

Rus zırhlı taarruz grupları, Donetsk Oblastı’ndaki Bahmut kentinin yanı sıra Lyman’daki mevzilere saldırıyor. Pokrovsk cephesindeki hatları aşmak için düzinelerce tank ve zırhlı personel taşıyıcı kullanılıyor. Ukrayna istihbaratına yakın, DeepState sitesi, Moskova güçlerinin Donetsk’teki bir sonraki önemli hedeften sadece birkaç kilometre uzaktaki Bohdanivka kasabasını ele geçirdiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı da kısa bir süre sonra bu kritik gelişmeyi doğruladı. Yüksek bir noktada bulunan yerleşim, Ukrayna savunma hattı için “hayati öneme sahip” olduğu ifade edilen Chasiv Yar’a 10 km daha az bir mesafede bulunuyor. Bununla birlikte Rus kuvvetleri, insan gücü ve top mermisi tedariki açısından sahip olduğu avantajla son aylarda Donetsk’in dışında Luhansk Oblastı’nda da kayda değer ilerlemeler kaydetti.

Ukrayna Genelkurmayının baş etmesi gereken daha birçok mesele var. Bunlardan biri de kötü gidişatla birlikte Ukrayna ordusu içerisinde had safhaya ulaşan disiplinsizlik olarak görülüyor. Rus haber ajansı RIA Novosti’nin iddiasına göre, cephedeki askerler emirlere uymuyor, komutanları tehdit ediyor, firar ediyor, savaş alanını terk ediyor ve ateş etmeyi reddediyor. Genelkurmay Başkanı Sırskiy’in imzasının yer aldığı belgede yeni bir disiplin güçlendirme emrinin bulunması da bu iddiaları doğruluyor

ENERJİ ALTYAPILARININ HEDEF ALINMASI KARA OPERASYONU HAZIRLIĞI MI?

Rusya, farklı boyutlardaki füzeler ve kamikaze insansız hava araçları kullanarak haftalardır Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef alıyor. Ülkedeki elektrik üretimi savaş öncesine göre önemli ölçüde azaldı. Ukrayna savaş öncesinde elektrik ihraç eden bir ülkeyken şimdi elektrik ihtiyacının bir kısmını dışarıdan ithal eder duruma geldi.

Ukrayna askeri yetkilileri ve Batılı müttefikleri, Kiev birliklerinin takviyesi ve çok ihtiyaç duyulan yardım sağlanmadan, ülkenin savunmasının çökeceğinden endişeli. Zelenskiy geçen hafta Rusların uzun menzilli füzelerle saldırmayı sürdürmesi durumunda savunma mühimmatının tükeneceğini vurgulamış; Bu durumu başta ABD olmak üzere, ortaklarının da bildiğini söylemişti. Kiev’in ciddi boyutlara ulaşan mühimmat sıkıntısını gidermek için acilen ihtiyaç duyduğu 60 milyar dolarlık askeri yardım paketi ise ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.

UKRAYNALILAR CEPHEYE GİTMEMEK İÇİN HAYATINI TEHLİKEYE ATIYOR

New York Times, binlerce Ukraynalı erkeğin savaştan kaçmak için yasa dışı yollardan sınırı geçtiğini öne sürdü. Gazete, “Savaşmaktansa batı Ukrayna’daki nehirleri geçerken boğulmayı tercih ediyorlar. Yüksek düzeydeki kayıplar göz önüne alındığında, askere alınmak cepheye tek yönlü bir bilet almak gibi” ifadelerini kullandı. Romanyalı yetkililerin açıklamalarına bakılırsa savaşın başından bu yana altı binden fazla erkek Tisza Nehri kıyılarına çıktı. Ancak nehri geçmeye çalışan çok sayıda Ukraynalı da öldü.

Bu bağlamda, Ukrayna kenti Mukaçeve’deki sınır müfrezesi basın sekreteri Lesya Fedorova 22 kişinin cesedinin Romanya ile Ukrayna kıyılarına vurduğunu söyledi. Ancak yetkililer büyük olasılıkla çok daha fazlasının boğulduğunu, bu yüzden Tisza’nın “ölüm nehri” lakabını aldığını belirtti. Edinilen bilgiye göre askerden kaçıp Romanya’ya giriş yapmak isteyenlerin insan kaçakçısı çetelere ödediği fiyat da adam başına iki bin dolardan on bin dolara yükselmiş durumda. Fedorova, kaçakçılığa karşı koymak için muhafızların sınır boyunca ilave kızılötesi kameralar ve ayak izi sensörleri yerleştirdiğini aktardı. Sınıra giden yollarda da kontrol noktaları oluşturuldu.

İngiltere merkezli, Financial Times Ukraynalı ve Batılı yetkililere dayandırdığı raporunda “Rusya bahar sonu ya da yaz aylarında geniş çaplı bir saldırı için hazırlanıyor olabilir” ifadelerini kullandı. Kaynaklar, Rusya’nın Donetsk, Kherson, Lugansk ve Zaporozhye bölgelerinde daha fazla toprak ele geçirmeyi planladığını aktarıyor. Kiev’deki askeri yetkililer, Moskova’nın Harkiv’e bir saldırı planlıyor olabileceğinden de endişe ediyor. Haberde, “Ruslar, buna hazırlık olarak yüz binlerce kuvveti harekete geçiriyor ve kente roket atıyor.” denildi.

Bloomberg’e demeç veren konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar da Rus birliklerinin bu yaz kuzeydoğudaki Harkiv Oblastı’nda yer alan şehirleri ve Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Odesa kentini hedef alan geniş çaplı bir saldırıya yeniden başlayabileceğini söyledi.

ABD’de ise konu hakkında fikir ayrımları var. Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya yönelik yardımların çok fazla olduğunu ve artık kesilmesi gerektiği konusunda hemfikir. Demokratlarsa, Rusya’nın olası bir galibiyeti durumunda, sıradaki tehdit altındaki ülkelerin, Avrupa’daki NATO müttefikleri olduğuna dikkat çekiyor. ABD Cumhuriyetçi Parti Senatörü Ron Johnson, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’da “açıkça” kaybedilmiş bir davayı sürdürdüğünü söyledi. Beyaz Saray’ın Rusya’yı zayıflatmaya yönelik siyasetinin başarısızlığını kabul etmeyeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir