Bugün Kripto Paralar Neden Düşüyor? İşte Kritik Maddeler!

Genel işlem hacminin 63,63 milyar dolara düşmesi, kripto paralar için fiyat hareketlerinin yavaş olduğunu gösteriyor ancak diğer faktörler de aynı şeyi gösteriyor. İşlem hacmi sadece bir günde %17 düştü ve genel kripto piyasası değeri 2,3 trilyon dolara düştü. Bununla birlikte korku ve açgözlülük endeksi de boğalardan uzaklaştı.

Kripto paralar düşüyor: Sebebi nedir?

Piyasadaki düşüşün sonucu, diğer birçok kripto para biriminin yanı sıra Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının da düşmesi oldu. Bitcoin %2’lik bir düşüşün ardından 62.309,95 dolardan işlem görüyor ve Ethereum fiyatı da %2,2’lik bir düşüşün ardından 2.999,41 dolardan işlem görüyor. Düşüş şimdilik devam edecek gibi görünüyor ve diğer kripto para birimlerini de düşüşe geçiriyor.

Kripto piyasası haftalardır yatay hareket ediyor ve son birkaç günde sadece küçük bir artış gösterdi. Ancak bu durum, kripto pazarındaki yeni düzenleyici sorunlar nedeniyle bugün başlatılan düşüşten de rahatsız oldu. Bunun dışında Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sindeki ve döviz akışındaki düşüş, yatırımcının duyarlılığını düşürerek düşüş yönlü durumlar yarattı.

SEC’in kripto para piyasasına müdahalesi

Borsanın bu ABD düzenleyicilerinden Wells bildirimi almasıyla Robinhood, SEC’in bir sonraki hedefi haline geldi. Robinhood yakın zamanda bu bilgiyi Pazartesi günü bir dosyada açıkladı ve şunları söyledi:

4 Mayıs 2024’te RHC, SEC Personelinden (“Personel”), Personelin RHC’ye SEC’in aleyhine bir yaptırım davası açmasını tavsiye etmek için bir “ön tespit” yaptığını bildirdiğini belirten bir “Kuyu Bildirimi” aldı. RHC, değiştirildiği şekliyle 1934 Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun 15(a) ve 17A Bölümlerinin ihlal edildiğini iddia ediyor

Bunun sonucunda borsa, SEC tarafından menkul kıymet olarak adlandırılan veya isimlendirilen kripto para birimlerinin tamamını durdurma kararı aldı. Robinhood’un kripto para birimlerine yönelik desteği ilk kez kaldırması değil. Daha önce SEC, Binance ve Coinbase’e dahil olup Cardano, Solana ve Polygon’u menkul kıymet olarak çağırdığında, Robinhood bu üç kripto parayı hemen kaldırmıştı.

Bitcoin ETF’lerindeki çıkışlar, düşük BTC giriş oranı

Geçen hafta, kripto pazarında artan çıkışlara tanık olunan dördüncü hafta oldu ve AUM (Yönetim Altındaki Varlıklar) 251 milyon dolar düştü. Bu çıkışlar, Hong Kong Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin lansmanına rağmen devam etti. Bu maksimum çıkışlar Bitcoin örneğinde fark edildi; fonlardan 284 milyon dolar çekildi. Çıkışlardaki bu süreklilik, Bitcoin ETF’nin popülaritesini azaltarak Bitcoin fiyatlarını doğrudan etkiledi. Buna karşılık Ethereum, bir haftalık çıkış serisini 30 Milyon Dolarlık rekor girişle kırdı. Yani bu, Hong Kong ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden sonraki ilk haftadaki toplam giriş oranını 307 milyon ABD Doları yapıyor.

Bitcoin ETF girişindeki kayıpların dışında borsa girişi son on yılın en düşük seviyesine geriledi. 2015’e benzer şekilde, Bitcoin borsasına giriş değeri şu anda yalnızca 20 bin BTC’de. Dahası, uzun vadeli sahipler Bitcoin’i yeniden biriktirmek için dağıtımı durdurdu. Bitcoin bir birikim bölgesine doğru ilerledikçe kripto piyasası tam bir düşüş eğilimine tanık olabilir. Birkaç analist, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine dönmeden önce 50 bin doları geçme olasılığından bahsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir