Altın Sahipleri Yaşadı: O Tarihte Uçuşa Geçecek

Son yıllarda dünya genelinde artan jeopolitik risk faktörü, yatırımcıların yönünü yeniden geleneksel araçlara çevirdi. 2024 yılında altın fiyatları, tüm alternatif yatırım araçlarını sollayarak tarihi zirvesini görürken, dünyanın en önemli bankaları arasında yer alan Bank of America, olay yaratan bir rapor yayınladı.

Kurum, uzmanların görüşlerine yer verdiği raporda, halihazırda 2352 dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyelerini gören ons altın için 3000 dolar uyarısında bulundu ve tarif verdi.

ALTIN FİYATLARI UÇUŞA GEÇECEK

Söz konusu yükseliş, gram altın ve çeyrek altın fiyatlarını da doğrudan yukarıya çekerken, Türkiye’de enflasyon nedeniyle tüm birikimini altında tutan milyonlarca vatandaşın dikkati uzmanlardan gelecek açıklamalara çevrilmiş durumda.

Altın için birçok finans kurumu, yılın ilk aylarında yayınladığı raporda 31 Aralık 2024 tarihine kadar 2350 dolar seviyelerini işaret ederken, yılın ilk çeyreğinin sonunda bu tahminin gerçekleşmesi, altın için yıl sonu beklentilerini rekor seviyelere ulaştırdı.

Bank of America, yalnızca altın tarafında değil, tüm emtia piyasasında büyük değişimlerin yaşanacağını belirterek, değerli metaller için fiyat tahminlerini belirtti.

EMTİALARA BİR YATIRAN 2 ALACAK

Dev banka, ons altın ve ons gümüşün, önümüzdeki 12 ayda sırasıyla 3000 dolar ve 30 doların üzerine çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Bank of America ayrıca; bakır, alüminyum ve çinko için de beklentilerini açıkladı. Buna göre, bakır ve alüminyumun 2026’ya kadar sırasıyla ortalama 12000 dolar ve 3250 dolara çıkmasını beklediklerini değerlendirdi.

Banka, bu yıl, maden arzının muhtemelen hayal kırıklığı yaratmasıyla çinkoda açık beklediğini kaydetti.

ALTIN FİYATLARI NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Altın tarafında düzenli yaşanan yükselişlerin ne zamana kadar süreceği merak konusu olurken, fiyatlardaki gerçek yükselişin ise ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılacak faiz indirimiyle başlayacağı tahmin edilmekte.

Yaz aylarının bitişiyle birlikte Fed tarafından faiz indirimlerine başlanması ve bu hamlelerin etkisiyle xauusd paritesinde 3000 dolar seviyelerinin görülmesi ekonomistler tarafından ‘muhtemel’ olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir