1 Mayıs gözaltıları adliyede

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına rağmen Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin verilmeyen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde gözaltına alınan 35 kişi ve Saraçhane’deki Bozdoğan Kemeri önünde polisin müdahalesinin ardından yaşananlar gerekçesiyle dün ev baskınlarıyla gözaltına alınan 29 kişi olmak üzere toplamda 64 kişi Çağlayan Adliyesi’nde. 

Gözaltı ve ifade işlemlerini takip eden avukatların T24’e verdiği bilgiye göre; sağlık kontrollerinin ardından adliyeye getirilen 64 kişinin ifade işlemleri başladı. İfade için toplamda 26 savcı görevlendirildi. Savcılık ifadelerinin ardından kararı dosya için görevlendirilen soruşturma savcısı verecek. 

İlk olarak 1 Mayıs sabahı Taksim ve çevresinden gözaltına alınan 35 kişinin ifadeleri alınıyor. 

TIKLAYIN | Çağdaş Hukukçular Derneği: 1 Mayıs’ta hukuksuz Taksim yasağına karşı direndikleri gerekçesiyle 47 kişinin evi basıldı

1 Mayıs sabahı Taksim ve çevresinde gözaltına alınanların 35’inin gözaltı süresi, iki kez üst üste birer günlüğüne uzatılmıştı. Dün sabah saatlerinde de ev baskınlarıyla 29 kişi gözaltına alınmıştı. Halkevleri, Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD), Sol Parti, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Öğrenci Faaliyeti ve Sosyalist Mücadele İnisiyatifi (SMİ) sabah saatlerinde sosyal medya paylaşımları yaparak üyelerinin gözaltına alındığını duyurmuş; hakkında gözaltı kararı olanların sayısının da 47 olduğu öğrenilmişti. 

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin soruşturma evrakına göre; hakkında gözaltı kararı bulunan 47 kişi, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, kamu malına zarar vermek ve görevli memura mukavemet” ile suçlanıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonlara ilişkin bir video yayımlayarak diye yazmıştı. 

“Bu sabah ikamet adreslerinden gözaltına alındılar, kaçma durumu söz konusu değil”

29 kişinin gözaltı sürecini takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı avukat Çiğdem Akbulut, 

Yerlikaya’nın ifadelerini “Anayasadan doğan haklarını, üstelik henüz çok da yakın tarihli Anayasa Mahkemesi kararı ortada iken kullanmak isteyen insanların önce İstanbul Valisi tarafından tehdit edilmeleri şimdi de İçişleri Bakanı tarafından hedef gösterilmeleri söz konusudur” ifadeleriyle değerlendiren avukat Akbulut, müvekkillerinin ikamet adreslerinden gözaltına alındığını duyurdu: 

Gelişmeleri aktaracağız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir